Egzotyczne drewno tekowe słynie z nadzwyczajnych właściwości. Nasączone olejami, nie psuje się, nie poddaje działaniu bakterii, grzybów i wilgoci. Najbardziej wartościowa i najdroższa teczyna jest niezwykle trwała, gdyż rośnie przez kilkadziesiąt lat w tropikalnym klimacie, nasycając się konserwującą żywicą. Meble wykonane z tego drewna są długowieczne i niesłychanie odporne na naturalną degradację. Charakteryzują się także wysoką twardością, niekurczliwością i odpornością na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, mróz i wysoka temperatura.

Już w starożytności wykorzystywano wyjątkowe właściwości  drewna tekowego, budując z niego statki. Dzisiaj teczyna służy do wykładania podłóg i jest surowcem na drewniane meble, przeznaczone do pomieszczeń o dużym poziomie wilgotności, np. łazienek, piwnic, kuchni i salonów spa . Oprócz wysokiej trwałości , meble tekowe są także bardzo atrakcyjne wizualnie. Młode deski posiadają piękny, miodowy kolor, który w warunkach domowych z czasem ciemnieje. Ciepła barwa mebli tekowych doskonale współgra z ciemniejszym drewnem palisandrowym, dlatego te dwa gatunki drewna można znaleźć w aranżacjach egzotycznych i orientalnych.

Meble tekowe

Meble tekowe pochodzą głównie z Indonezji, z wyspy Jawy oraz z Tajlandii. Drewno tekowe służy do wyrobu mebli do wnętrz, jak i na zewnątrz np. do ogrodu. Wielką zaletą mebli tekowych jest to, iż nie trzeba ich wiele konserwować. Ławki z surowej teczyny, stojące na otwartym terenie, pokrywają się z czasem srebrnoszarą patyną, co jest szczególnie cenione przez miłośników naturalistycznych. Takie „spatynowane” ławki tekowe idealnie wpisują się w tajemniczy klimat ogrodu angielskiego. Drewno tekowe to materiał szlachetny, który bez specjalistycznej pielęgnacji odpowiednimi preparatami, zmienia swoją pierwotną miodowo-żółtą barwę na kolor srebrnoszary. Podstawowa pielęgnacja jest prosta. Aby utrzymać w czystości np. stół tekowy, wystarczy przecierać go wilgotną szmatką. Innym naturalnym środkiem do czyszczenia jest szare mydło. Teczyna , drewno nasączone olejem, w połączeniu z szarym mydłem formuje naturalną powłokę ochronną. Jeśli zdarzy się rozlać kawę czy sok na tekowe krzesło, drewniane łóżko czy tekowy stolik, można ustrzec się trwałych przebarwień przecierając zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką z mydłem. Jeśli plama jest już zaschnięta, można szorować ją szorstką gąbką z mydłem. Gdyby to nie wystarczyło można spróbować usunąć plamę drobnoziarnistym papierem ściernym. Teczyna jest drewnem oleistym więc plama nie wnika głęboko, wyczyszczona powierzchnia będzie przez jakiś czas lekko jaśniejsza od reszty mebla, ale po pewnym czasie to się zmieni i kolor się wyrówna. Przy zakupie mebli jednak warto przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami producenta co do ich pielęgnacji .

W wielu współczesnych stylizacjach meble tekowe są głównie kojarzone ze stylem kolonialnym. Takie kolonialne szafy, komody czy stoły wyróżniają się dość prostym wzornictwem. Meble tekowe mogą być również masywne, bogato rzeźbione takie meble pojawiają się raczej w typowych, orientalnych wnętrzach. Do mebli z drewna tekowego świetnie pasują miękkie skóry i pikowane narzuty oraz wszelkie jasne i naturalne tkaniny – bawełna, jedwab i len.

W minimalistycznych stylizacjach meble tekowe i dodatki z drewna są elementem bardzo oszczędnego i przemyślanego wystroju wnętrza. Z teczyny łączonej ze szkłem i kamieniem mogą być wykonane np. proste półki i geometryczne stoliki. Uzyskamy także intrygujący efekt aranżacyjny, jeśli zestawimy ze sobą sprzęty wykonane z różnych materiałów - na przykład ciemny, drewniany stół postawimy obok lakierowanych krzeseł z włókna szklanego. Dobrym pomysłem na dodanie odrobiny luksusu i ożywienie banalnego wnętrza jest rozmieszczenie na białych ścianach stylowych paneli, wykonanych z drewna tekowego.

Meble tekoweMeble teakoweMeble tekoweMeble tekoweMeble teakoweMeble tekowe