Nierozerwalnym elementem każdej dobrze zaaranżowanej sypialni są stoliki i szafki nocne. Meble te, są niezastąpione gdy trzeba odłożyć czytaną w łóżku książkę, okulary, szklankę z wodą czy zaświecić lampkę nocną, która z reguły znajduje swoje miejsce właśnie na szafce sypialnianej. Budzik, który codziennie informuje nas, że najwyższy czas wstać do pracy, również znajduje się w zasięgu ręki na stoliku nocnym – tak więc jest to mebel mający ogromne zastosowanie.
Jak wybrać szafki nocne do konkretnych wnętrz?
Dobranie odpowiedniego stolika nocnego nie należy do zadań trudnych, jest raczej przyjemnością. Najbezpieczniej jest wybrać szafki i stoliki nocne z tej samej serii co pozostałe meble sypialniane: łóżko, drewniana komoda czy toaletka. Decydując się na taki wybór mamy pewność, że całość aranżacji zostanie zachowana w tym samym stylu i klimacie. Należy jednak pamiętać, aby
decyzji o zakupie szafek i stolików nocnych nie odkładać na ostatnią chwilę i zdecydować się na zakup w jednym czasie, co pozostałe meble. Dlaczego? Zasada ta dotyczy przede wszystkim mebli drewnianych, bowiem drewno to wciąż pracujący materiał, który pod wpływem promieni słonecznych lub upływającego czasu może zmienić swój odcień. Nie jest to absolutnie ujma dla mebli drewnianych a jego naturalna właściwość. Zamawiając meble do sypialni w tym samym czasie mamy również pewność, że cały zestaw będzie równomiernie wybarwiony, gdyż oczywistym jest to, że różne partie drewna mogą inaczej chłonąć kolor oraz posiadać inne usłojenie.
Stoliki i szafki nocne do sypialni należy wybierać sugerując się stylem, w jakim wnętrze jest urządzone. W ciemniejszych, bardziej klimatycznych sypialniach rustykalnych warto postawić na drewniane szafki i stoliki nocne, z widocznym usłojeniem i strukturyzacją, olejowane lub woskowane. Natomiast do wnętrz nowoczesnych doskonale będą pasować stoliki sypialniane z drewna dębowego lub bukowego, pokryte naturalnym lakierem. Często spotykanym rozwiązaniem w takich sypialniach są również szafki i stoliki nocne zintegrowane z łóżkiem, będące jego przedłużeniem, jest to dość minimalistyczna forma, choć często wykorzystywana w aranżacjach nowoczesnych. W sypialniach w stylu prowansalskim oraz skandynawskim dominują białe szafki i stoliki nocne, które doskonale uzupełniają stylowe wnętrze. Idealna szafka nocna oprócz otwartej półki, powinna również posiadać zasuwaną szufladę, ważna jest również odpowiednia wysokość szafki w stosunku do łóżka.
Nietypowe stoliki nocne
Choć zapewne najprościej jest wybrać drewniane szafki i stoliki nocne z tej samej serii co pozostałe meble do sypialni, to proponujemy wprowadzić do alkowy nieco fantazji. Zamiast klasycznych szafek nocnych o konstrukcji skrzyniowej lub szkieletowej z szufladą warto wprowadzić nieco kreatywności i wykonać taki mebel własnoręcznie np. z pnia drzewa. Taka półka nocna zyskuje potrójnie: wygląda nietypowo, możemy zrobić ją własnoręcznie i wybarwić na dowolny kolor, dodatkowo nie pochłania dużych nakładów finansowych. Coraz częściej za szafki i stoliki nocne służą nam drewniane skrzynki ogrodowe, wybarwione w kolorze białym idealnie nadają się do wnętrz surowych, skandynawskich. W takiej aranżacji sprawdzą się również włóczkowe, okrągłe pufy – wprawdzie mniej praktyczne, ale za to szalenie dekoracyjne.
Łączenie stylów w aranżacji wnętrz obecnie staje się bardzo popularne, sprawia bowiem, że przestrzenie te nie są sztampowe i nie są nudne. Często łączymy metalowe szafki industrialne z białym drewnianym łóżkiem, lub szklane nowoczesne bryły z ramą łóżka rustykalnego. Jako podręczny mebel sypialniany często służy niski, klasyczny stolik lub stylowe, drewniane krzesło. Jedno jest pewne, niezależnie od stylu i charakteru szafki czy stolika nocnego najważniejsze, aby był to mebel praktyczny.