Jaki materac wybrać?
Wybór łóżka to z pozoru prosta i przyjemna czynność kojarzona jedynie z oceną walorów estetycznych. Kolejne etapy zamówienia nieco się komplikują, kiedy do łóżka należy dobrać odpowiedni materac. Wówczas nasuwa się mnóstwo pytań i wątpliwości, które są zasadne, ponieważ od odpowiednio dobranego materaca zależy, czy Twój sen będzie efektywny.
Czym kierować się przy wyborze materaca?
Wbrew powszechnemu przekonaniu twardość nie jest najważniejsza. Zbyt twardy materac sprawi, że będziemy odczuwać dyskomfort i frustrację, ponieważ uciskane naczynia krwionośne powodują drętwienie kończyn. Zatem pobudka w takich okolicznościach nie będzie należała do przyjemności. Z kolei zbyt miękki materac może powodować zapadanie się użytkownika, a to niekorzystnie wpływa na kręgosłup. Nieprawidłowe ułożenie ciała i powstanie nienaturalnych krzywizn to brak właściwego wsparcia dla kręgosłupa, mięśni i stawów.
Jak dobrać materac w zależności od wagi?
Co stanowi złoty środek? Standardy wskazują, że osoby ważące mniej niż 80 kg powinny zdecydować się na materac charakteryzujący się twardością H2, natomiast osobom znajdującym się w przedziale wagowym 80-100 kg dedykowane są materace H3. Z kolei materace H4 przeznaczone są dla użytkowników o masie ciała przewyższającej 100 kg.
Jest to jednak tylko teoria – schemat, który pozwala naprowadzić na odpowiedni model przy wyborze materaca. Każdy z nas jest inny i ma różne preferencje, dlatego materac powinniśmy dopasowywać do indywidualnych potrzeb.
Jak dobrać materac do łóżka?
Przy wyborze odpowiedniego materaca powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, co zostało ukryte wewnątrz, czyli jego wypełnieniem. Niezwykle ważne jest, aby co kwartał odwracać użytkowany przez nas materac (góra – dół, prawa – lewa). Są to profilaktyczne działania zapobiegające odkształcaniu, które wydłużą żywotność materacy. Na rynku dostępne są materace:
1. Sprężynowe Bonelowe – sprężyny obłożone są warstwą ochronną w postaci filcu (miękki), włókien kokosowych (twardy) lub innych wypełniaczy, które pełnią funkcję bariery dla sprężyn. Im więcej zwojów sprężyn, tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Ważna jest też jakość i średnica drutu, która powinna być potwierdzona certyfikatem ISO 9001.
2. Sprężynowe Kieszeniowe zwane również woreczkowymi – wykonane ze sprężyn kieszeniowych połączonych woreczkiem tkaninowym. W tym modelu każda sprężyna pracuje osobno i niezależnie, dzięki czemu materac jest cichy. Im więcej sprężyn, tym lepsze dopasowanie do kręgosłupów, a tym samym lepszy komfort spania. Wkłady w materacach kieszeniowych obłożone są piankami poliuretanowymi (tańsze, ale mniej trwałe) lub lateksowymi, które są droższe i trwalsze o zwiększonej elastyczności.
3. Lateksowe – wykonywane z naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Na rynku występują materace będące połączeniem lateksu syntetycznego i naturalnego oraz modele składające się w 100% z lateksu naturalnego (lateks Talalay). Ta grupa produktów jest rekomendowana dla alergików, ponieważ wnętrze materaca posiada kanaliki wentylacyjne. Ponadto mleczko z drzewa kauczukowego cechuje się właściwościami antygrzybicznymi i antybakteryjnymi. Materace lateksowe charakteryzują się dużą elastycznością, które nie odkształcają się pod wpływem ciężaru ciała, dlatego stanowią doskonały wybór do łóżka dla dwóch osób. Ponadto dobrze współpracują ze stelażami regulowanymi.
4. Piankowe (termoelastyczne) – potrafią reagować na ciepło ciała, oznacza to, że temperatura osoby korzystającej z materaca sprawia, że pianka odwzorowuje jej kształt. Korzyścią wynikającą z takiego ułożenia jest mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Bardzo ważna jest weryfikacja, czy pianka, z której został wykonany materac posiada atesty, ponieważ te wykonane ze złej jakości produktów przełożą się na niekomfortowe warunki snu i krótką żywotność produktu. Materace piankowe można stosować ze stelażami regulowanymi.
a) Pianki wysokoelastyczne
b) Pianki lateksoidalne
5. Materace podwójne – składające się z dwóch części, każda o innym stopniu twardości. To doskonały wybór dla par, które znacznie różnią się pod względem wagi i wysokości.
Materace piankowe – charakterystyka
Do niedawna do wypełnienia materacy piankowych stosowano jedynie pianki poliuretanowe , jednak dzięki zastosowaniu nowych technologii wdrożono również pianki wysokoelastyczne. Tego typu wypełnienie zawiera otwarte, bardzo dobrze oddychające komórki, posiadające unijny atest EKO1. Oznacza to, że materace wykonane z pianki wysokoelastycznej mogą być stosowane w materacach dla niemowląt.
Na rynku można spotkać się z różnymi oznaczeniami materacy piankowych. Oznaczenie T – to główne pianki tapicerskie, natomiast HR (high resilience) – pianki wysokoelastyczne. Za literą zazwyczaj znajduje się oznaczenie liczbowe od 14 do nawet 50 – to z kolei oznaczenie gęstości pianki (np. T20 posiada gęstość wynoszącą 20 kg/m3, natomiast pianka T50 oznacza gęstość 50 kg/m3). Pianki powyżej 29 kg/m3 to pianki wysokiej gęstości, które cechują się wysoką jakością. Są właściwym wyborem materacy do łóżek oraz mebli (stosowane w fotelach, krzesłach). Im cięższa pianka, tym bardziej komfortowa, o dłuższej żywotności i lepszym dopasowaniu do ciała.
Nasza rada: Jeśli szukasz materaca piankowego, warto zainteresować się modelem Monaco. Wkład materaca stanowi pianka wysokoelastyczna "kaltschaum" o wysokości 16 cm, która posiada podłużne, poprzeczne kanaliki powietrzne zwiększające wentylację wewnętrzną materaca. Materac dostępny jest w dwóch wariantach: H2 – dedykowany osobom o wadze do 80 kg i H3 – dla osób o wadze powyżej 80kg. Gęstość pianki to ok. 40 kg/m3 https://www.seart.pl/catalogsearch/result/?cat=0&q=monaco
Materace kieszeniowe – charakterystyka
Ten rodzaj materacy cechuje się dużą liczbą sprężyn kieszeniowych, co oznacza, że im więcej punktów podparcia, tym mniejszy ucisk na naczynia krwionośne i lepsze dopasowanie do sylwetki. Sprężyny kieszeniowe powinny charakteryzować się wytrzymałością 50-60 tysięcy cykli (jako cykl rozumiemy zmianę pozycji podczas snu). Przyjęto, że osoba dorosła zmienia pozycję ok. 16-20 razy każdej nocy, a to z kolei sugeruje, że dobry materac powinien wytrzymać ok. 8-9 lat. Przez ten czas powierzchnia materaca powinna zachować pierwotny kształt.
Możliwe obłożenia sprężyn:
• Pianka poliuretanowa
• Pianka wysokoelastyczna
• Pianka lateksoidalna
• Lateks syntetyczny lub naturalny + syntetyczny
• Lateks Talalay (100% naturalny)
Powyższe warianty cechują się różnymi wysokościami, które powinniśmy dobierać w zależności od budowy ciała. Dla kobiet o szerokich biodrach czy mężczyzn o szerokich ramionach dedykowane są materace z większą warstwą lateksu bądź pianki, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepszy materac będzie się zapadał, jeśli nie będzie dopasowany do stelaża. Dlatego tak istotne jest, aby wybierać stelaże z regulacją sprężystości i dopasować ją do budowy swojego ciała i preferencji. TO MATERAC MA PRZYJĄĆ KSZTAŁT NASZEGO CIAŁA – NIE ODWROTNIE!
Nasza rada: Jeśli szukasz materaca o średniej twardości, świetnym wyborem będzie model Estrella, który charakteryzuje się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Wkład wykonany jest z wysokogatunkowego drutu posiadającego certyfikat ISO 9001. Wszystkie sprężyny znajdują się w oddzielnych kieszonkach, dzięki czemu pracują niezależnie, wpływając na jego elastyczność. Dla przykładu w materacu o wymiarach 140x200 znajduje się 638 sprężyn. Wypełnienie obłożone jest z jednej strony przekładką tapicerską, a z drugiej siatką tapicerką i lateksowanym włosiem końskim oraz obustronnie pianką poliuretanową T35-30mm o zwiększonej sprężystości. Wysokość materaca wynosi ok. 19cm. To dobry wybór dla łóżek z niższym wezgłowiem.
Nasza rada: Przy dolegliwościach z kręgosłupem lub po prostu dla osób, które dużo czasu spędzają w łóżku i zależy im na wysokim komforcie i idealnym dopasowaniu, polecamy model Venus Multi Pocket. W modelu o wymiarze 140x200 znajdują się aż 1344 sprężyny, dzięki czemu materac ma bardzo dużą elastyczność punktową, świetnie podpiera kręgosłup i dopasowuje się do kształtu ciała. Wkład obłożony jest obustronnie siatką tapicerską i 30 mm warstwą lateksu. Zastosowanie lateksu nadaje właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych, a liczne kanały wentylacyjne zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Model dostępny jest w wersji H3 – polecany osobom ważącym ponad 80 kg (materac posiada usztywniającą przekładkę tapicerską z filcu), a także w wersji H2 – dla osób o wadze poniżej 80kg.
Materac Venus Multi Pocket dostępny jest w wersji jedno i siedmio polowej. Pierwsza z wymienionych polecana jest osobom, które często zmieniają pozycję podczas snu, natomiast wersja 7 polowa składa się ze stref o zróżnicowanym stopniu twardości. W miejscu, w którym ciało w największym stopniu narażone jest na ucisk, występuje zmniejszona sztywność (ramiona, biodra), natomiast środkowa część materaca została usztywniona, aby prawidłowo podtrzymywać sylwetkę kręgosłupa. Należy jednak zwrócić uwagę, że osoby o wzroście poniżej 160 cm nie odczują korzyści płynących z zastosowań wersji 7 polowej, ponieważ nie będą odpowiednio ułożone.
Materace lateksowe – charakterystyka
Na rynku występują materace wyprodukowane z lateksu syntetycznego, mieszane (syntetyczny z naturalnym) lub powstałe z lateksu Talalay. Ostatni z wymienionych jest w 100% naturalny, posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, jest też niezwykle przewiewny. Lateks Talalay wchłania wilgoć i bardzo szybką ją odparowuje, dzięki czemu w materacu nie rozwijają się roztocza. Jest również polecany dla osób borykających się z nadmierną potliwością, ponieważ zapobiega przegrzaniu się organizmu. Jeżeli zdecydujemy się na niższy materac, powinniśmy postawić na stelaż o wyższym stopniu gęstości.
Nasza rada: Świetnym wyborem jest materac lateksowy Ibiza o siedmiu strefach twardości, dzięki którym wszystkie partie ciała są odpowiednio podtrzymywane, co gwarantuje prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Model ten dostępny jest w wersji H2- gęstość lateksu 65kg/m3 i H3 – gęstość lateksu 70kg/m3. Materac charakteryzuje się elastyczną strukturą z licznymi kanałami wentylującymi, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Wysokość materaca to ok. 17cm.
Jaki wybrać materac dla dziecka?
Noworodek spędza w łóżka nawet kilkanaście godzin dziennie, często śpiąc twarzą na materacu, dlatego bardzo ważne jest, aby materac dla dziecka charakteryzował się cyrkulacją powietrza na najwyższym poziomie. Noworodkom dedykowany jest model Amelka z ramką zapobiegającą zwichnięciu stopy dziecka. Ten model posiada również siatkę 3D, która dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia świetny przepływ powietrza.